Для вас, бацькі! - СШ 2 г.Каменца

Для вас, бацькі!

Як правесці выхадныя з дзецьмі?

Ідэя № 1. Яна самая карысная!

Калі добрае надвор'е, лепшыя выхадныя - прагулка. На шпацыр можна вазіць і самых маленькіх дзяцей на інвалідных калясках, і дзяцей старэйшага ўзросту. Галоўнае — ператварыць звыклы выхад з двара ў нешта большае. Напрыклад, зладзіць паход у лес або парк. Як варыянт, у прысутнасці бабуль ці іншых сваякоў у вёсцы — прыехаць да яго на вечарыну. Прыдумайце зручны і цёплы ўбор, зэканоміце дастаткова часу і - наперад! Для старэйшых дашкольнікаў падыдзе экскурсія дня, маршрут можна прадумаць непасрэдна, або скарыстацца паслугамі розных экскурсаводаў. Такое мерапрыемства прынясе толькі карысць - і змена ўражанняў, і свежае паветра, і развіццё агульнага кругагляду. Вазьміце з сабой: тэрмас з гарачай гарбатай, вільготныя сурвэткі, некалькі бутэрбродаў, печыва і любы іншы неабходны прадукт. Запрашайце сваіх аднагодкаў, арганізаваць калектыўны выхад-выезд. Што рабіць? Проста шпацыруйце, дыхайце свежым паветрам, любуйцеся прыродай. Абмяркуйце з дзецьмі з’явы прыроды і надвор’я, паслухайце спевы птушак. Зімой можна катаць сняжынкі або катаць снегавіка. Улетку — паглядзець на траву, панюхаць кветкі. Восенню - збіраць лісце для гербарыя. У кожную пару года яго зачараванне. Зацікавіла гульня дзяцей: хто больш ведае назвы розных раслін-вёсак-насякомых-птушак?

Ідэя № 2. Хто ходзіць раніцай?

Калі надвор'е сёння не на вашым баку, можна арганізаваць дзень у госці. Пастаўце сяброўку або запрасіце да яе сяброў. Абмяркуйце загадзя, што вы можаце зрабіць разам. Вазьміце з сабой. Калі едзеце ў гасцях - вазьміце з сабой пару цацак. Вазьміце і лёгкую закуску для малых, і што-небудзь да гарбаты для дажджавых гаспадароў. Што рабіць? І вы можаце зрабіць больш! Выбар цацак для сучасных дзяцей звычайна проста велізарны! Збярыцеся дома з канструктара, арганізуйце камбінацыю машын, пакарміце лялек і пакладзеце спаць ... І гэта яшчэ не ўсё, што можна прыдумаць! А для дзяцей старэй можна ўзяць любую настольную гульню, няхай гэта будзе «Манаполія», лато, пазлы, «Эрудыт» ці нават карты. Да такой гульні далучацца нават дарослыя. Спачатку забаўце дзяцей гульнёй, пасядзіце з імі некаторы час, дапамажыце прыдумаць правілы. Праверце ў гаспадароў,

Ідэя №3. Сюрпрыз, сюрпрыз, ды прывітанне сюрпрыз!

Ваша дзіця прачнуўся рана раніцай у выхадныя. А ганарыцца хочацца яшчэ трошкі... Дольную сонную негу! Вы сёння вадзіце дзіця ў заапарк. Ці ў цырк. У музеі, у кіно, у тэатры ці нават проста на канцэрт. Але... Ён яшчэ не ведае пра гэта! Такім чынам, вы атрымліваеце хітруна і паказваеце білеты... Ваш дзіця здзіўлены. Ідзі за ўражаннямі! Вазьміце з сабой. Добрай кампаніі не перашкодзіць і тут. Усе бацькі ведаюць, што ў месцах масавых выступленняў для дзяцей звычайна адбываецца бойка з мячыкамі, цацкамі і ўпрыгожваннямі. Кіслародныя і малочныя кактэйлі, папкорн, салодкая вата... Такім чынам, вы можаце ўзяць з сабой грошы на гэтыя забавы і пагаварыць з дзіцем, якія вы гатовыя купіць. Абавязкова вазьміце з сабой камеру. Фатаграфуйце дзіцяці і фатаграфуйце разам з ім. Функцыя бацькоў уключана ў аб'ём, каб перад прэзентацыяй расказаць пра тое, куды яны ходзяць і якія там правілы паводзін. А потым - пагутарыць з дзіцем, развіць яго слоўнікавы запас. Каго вы бачылі ў заапарку? Як называецца сцэна ў цырку? Пра што была перадача? Абмеркаваць фільмы-мультфільмы. Раскажыце і пра свае пачуцці-эмоцыі, так вы дапаможаце дзіцяці лепш зразумець сябе.

Ідэя № 4. Спорт - наш сябар!

Вы яшчэ не былі ў басейне ці аквапарку? Не скакаў на батуце? Ці не ўсёй сям'ёй хадзілі ў спартзалу? Самы час для пачатку! Карысць спартыўнай прагулкі для вас, як і для падрастаючага пакалення, недаацэньваецца. Нават калі ў вашым горадзе няма спецыяльнага дзіцячага басейна, катацца на ровары можна паўсюль. І ёсць ролікі і канькі, а дома — абручы і фітболы. Калі вы вырашылі самастойна заняцца спортам, напрыклад, навучыць дзіця катацца на ровары або роліках, паклапаціцеся аб мерах абароны - купіце ахоўны шлем і накаленнікі. Дзеці пераймаюць паўтараць усё за дарослых, і трэба гэта выкарыстоўваць, выхоўваючы ў дзяцей паважлівае стаўленне да здароўя. Асаблівую перавагу прыносяць і групавыя гульні. Запрасіце сяброў і арганізуйце займальны футбольны або валейбольны матч, арганізуйце цікавы квэст або паласу перашкод.

Ідэя № 5. Хатнія выходныя

Калі ў вас няма вышэйзгаданых спосабаў патраціць бясплатныя грошы, і вы вырашылі пакінуць дом, не забывайце. Дома таксама не можа быць сумна! Што рабіць? Стварыце! Падумайце пра дзіця з аплікацыяй ручной працы. Успомніце і пра знакамітае і распаўсюджанае арыгамі. А можна проста пашыць ляльку сукенку або спадніцу. Або з запалкавых каробак зрабіце робата. Малюй! Папытаеце дзіцяці намаляваць сям'ю. Думаю, вы будзеце задаволены палётам яго фантазій! Прапануйце дзіцяці намаляваць падарунак для яго мары або хатняй жывёлы, натхніце сваімі ідэямі. Калі ў вас ёсць школьнікі, правядзіце кулінарнае падарожжа. Бацькоўская каманда супраць дзіцячай каманды. Спячы бліны або пірог і дайце дзецям магчымасць прыгатаваць што-небудзь самастойна, а затым ацаніце вынікі для сяброўскай трапезы. Пачытайце разам кнігу або паглядзіце добры дзіцячы фільм. А калі ёсць магчымасць — пакажыце ці пагуляйце ў тэатры лялек. Не забудзьцеся купіць дзіцяці і адправіцца дадому, але памятайце аб гульнявой форме. Прыбярыце з шафы, правядзіце дэфіле або пагуляйце ў краму, раскладваючы цацкі на паліцах.

Спецыялісты СППС у шосты школьны дзень чакаюць вас!