Выхаваўчая праца - СШ 2 г.Каменца

Выхаваўчая праца

Адным з асноўных напрамкаў дзяржаўнай палітыкі ў сферы адукацыі ў адпаведнасці з Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі з'яўляецца забеспячэнне дзейнасці ўстаноў адукацыі па выхаванні навучэнцаў, у тым ліку па фарміраванні ў дзяцей і навучэнскай моладзі грамадзянскасці, патрыятызму, адказнасці, працавітасці, духоўна-маральных каштоўнасцей, здаровага. ладу жыцця.

Выхаванне - гэта мэтанакіраваны працэс фарміравання духоўна-маральнай і эмацыйна-каштоўнаснай сферы асобы навучэнца.

Мэта выхавання – фарміраванне рознабаковае развітой, маральна сталай, творчай асобы навучэнца
Задачы выхавання: фарміраванне ў вучняў грамадзянскасці, патрыятызму і нацыянальнай самасвядомасці на аснове дзяржаўнай ідэалогіі; падрыхтоўка да самастойнага жыцця і працы; фарміраванне маральнай, эстэтычнай і экалагічнай культуры; авалоданне каштоўнасцямі і навыкамі здаровага ладу жыцця; фарміраванне культуры сямейных адносін; стварэнне ўмоў для сацыялізацыі і самаразвіццё асобы навучэнца.
Напрамкі выхаваўчай работы ў школе: грамадзянска-патрыятычнае, ідэалагічнае, маральнае, эстэтычнае выхаванне, выхаванне культуры самапазнання і самарэгуляцыі асобы, культуры здаровага ладу жыцця, гендэрнае, сямейнае, працоўнае і прафесійнае, экалагічнае выхаванне, выхаванне культуры бяспечнай жыццядзейнасці, культуры побыту і вольнага часу.

Выхаваўчая работа школы ахоплівае ўвесь педагагічны працэс, інтэгруючы навучальныя заняткі, заняткі ў аб'яднаннях дадатковай адукацыі, экскурсійную дзейнасць, пазакласныя і пазашкольныя мерапрыемствы.

Асноўнымі паняццямі выхаваўчай сістэмы з'яўляюцца: сацыялізацыя, індывідуалізацыя, дапамога, падтрымка, гуманізм, культура. Каб працэс выхавання праходзіў паспяхова, бязбольна для дзіцяці, вакол яго павінна быць створана такая атмасфера, дзе дзіцяці будзе гэтак жа добра і ўтульна, як у сям'і, дзе яго кахаюць, шануюць, дзе пра яго будуць клапаціцца настолькі, што ён стане цікавы сабе і іншым. Трэба прыкласці ўсе намаганні, каб дзіця, пераступаючы парог школы, адчула, што ў школе яго чакаюць.

Мэта выхаваўчай работы на 2022/2023 нав.г.:

стварэнне педагагічных умоў для грамадзянскага і патрыятычнага выхавання школьнікаў праз уключэнне іх у мерапрыемствы ідэалагічнай і сацыяльна-значнай накіраванасці, максімальна выкарыстоўваючы магчымасці шостага школьнага дня і пазаўрочную дзейнасць, патэнцыял дзіцячых і маладзёжных грамадскіх аб'яднанняў.

Задачы:

Правесці цыкл мерапрыемстваў, накіраваных на засваенне навучэнцамі асноў ідэалогіі беларускай дзяржавы, развіццё пачуцця кахання і павагі да сваёй Радзімы, фарміраванне нацыянальнай самасвядомасці.

Працягнуць працу па фармаванні ў навучэнцаў уменняў аналізаваць інфармацыю аб сацыяльных з'явах і працэсах, развіццю крытычнага мыслення і павышэнню ўзроўню інфармацыйнай культуры.

Забяспечыць удзел навучэнцаў школы ў мерапрыемствах грамадзянска-патрыятычнай і сацыяльна-значнай накіраванасці, максімальна выкарыстоўваючы магчымасці шостага школьнага дня і пазаўрочную дзейнасць, патэнцыял дзіцячых і маладзёжных грамадскіх аб'яднанняў.

Актывізаваць выхаваўчы патэнцыял сям'і, забяспечыць эфектыўнае ўзаемадзеянне сям'і, школы і соцыума ў пытаннях павышэння якасці выхаваўчай работы.