Правілы бяспечных паводзін у сетцы Інтэрнэт - СШ 2 г.Каменца

Правілы бяспечных паводзін у сетцы Інтэрнэт

Правілы бяспечнага інтэрнэта для дзяцей (акрамя бацькоў)

- Нікому і ніколі не выдавай свае паролі. Яны - твой галоўны сакрэт. Прыдумай свой унікальны пароль, аб якім ніхто не зможа здагадацца. Не запісвай паролі на паперках, не захоўвай іх у адчыненым доступе. Не адпраўляй свае паролі па электроннай пошце.

- Пры рэгістрацыі на сайтах і ў сацыяльных сетках старайся не ўказваць асабістую інфармацыю (нумар тэлефона, адрас месца жыхарства, школы, месца працы бацькоў і іншае) - яна можа быць даступная ўсім, нават тым, каго ты не ведаеш!

- Памятай, што фатаграфія, размешчаная ў Інтэрнэце даступная для прагляду ўсім. Старайся не размяшчаць фота, на якіх намалявана твая сям'я, школа, дом і іншыя асабістыя дадзеныя.

- Старайся не сустракацца з тымі, з кім ты знаёмішся ў Інтэрнеце.

- Памятай, што многія людзі расказваюць пра сябе ў Інтэрнэце няпраўду.

- У Інтэрнэце і сацыяльных сетках старайся мець зносіны толькі з тымі, з кім ты асабіста знаёмы. Падумай і парайся з бацькамі, перш чым дадаць незнаёмага чалавека да сябе ў спіс "сяброў".

- Не выкарыстоўвай вэб-камеру пры зносінах з незнаёмымі людзьмі, памятай аб неабходнасці захоўваць дыстанцыю з незнаёмымі людзьмі.

- Паважай суразмоўцаў у Інтэрнеце. Ніколі і ні пры якіх абставінах не пагражай іншым, не размяшчай агрэсіўны і правакацыйны матэрыял. Будзь прыязны. Не грубіянства.

- Памятай, што нават у Інтэрнэце існуе "сеткавы этыкет". Калі ты пішаш паведамленне загалоўнымі літарамі, то суразмоўца можа падумаць, што ты крычыш на яго.

- Не ўступай у незнаёмыя супольнасці і не распаўсюджвай па чыёй-небудзь просьбе інфармацыйныя, правакацыйныя і агрэсіўна-настроеныя матэрыялы і паведамленні.

- Не ўсё, што ты можаш прачытаць ці ўбачыць у інтэрнэце - праўда. Не лянуйся і пераправяраць інфармацыю ў іншых пошукавіках або спытай у бацькоў.

- Памятай, што існуюць сайты, непрызначаныя для дзяцей, не заходзь на сайты «для тых, хто старэйшыя за 18 гадоў», на непрыстойныя і агрэсіўна настроеныя сайты. Калі ты патрапіў на такі сайт па спасылцы, зачыні свой браўзэр, выкарыстоўваючы клавішы "ctrl+alt+delete".

- Раскажы ўсё, што ты ўбачыў, вывучыў або даведаўся новага даросламу. - Ні ў якім разе не ўказвай свой нумар тэлефона або электронны адрас, не адпраўляй з яго sms на незнаёмыя нумары ў Інтэрнеце.

- Калі табе прыйшло паведамленне з незнаёмага адрасу, яго лепш не адчыняць. - Калі табе здалося, што твае сябры адпраўляюць табе "дзіўную" інфармацыю або праграмы, перапытай у іх, ці адпраўлялі яны табе якія-небудзь файлы. Часам ашуканцы могуць дзейнічаць ад імя чужых людзей.

- Калі ты хочаш купіць у Інтэрнэце якую-небудзь паслугу ці гульню, звярніся да дарослага. Ён падкажа табе, як пазбегнуць махлярства.

- Не загружай файлы, праграмы ці музыку без згоды дарослых - яны могуць утрымліваць вірусы і прычыняць шкоду кампутару.

- Папрасі бацькоў усталяваць на кампутар антывірус і спецыяльнае праграмнае забеспячэнне, якое будзе блакіраваць распаўсюджванне вірусаў.