Профільнае навучанне - СШ 2 г.Каменца

Профільнае навучанне

Модели, по которым организовано профильное обучение в Средней школе № 2 г. Каменца:

10А класс

Грицук А. А.
в/к
Хомич С.С. химия 1 к.

У адпаведнасці з Праграмай дзейнасці Урада Рэспублікі Беларусь на 2015 год, зацверджанай пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 18 лютага 2015 года №110, пачынаючы з 2015/2016 навучальнага года на ІІІ ступені агульнай сярэдняй адукацыі ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі ўведзена профільнае навучанне.

Профільнае навучанне прадугледжвае:

• вывучэнне асобных вучэбных прадметаў на павышаным узроўні - у рэжыме пяцідзённага навучальнага тыдня,
  • правядзенне факультатыўных заняткаў прафесійнай накіраванасці (прафесійна-арыентаваных курсаў) - у шосты школьны дзень.

Мэта стварэння профільных класаў:ажыццяўленне профільнага навучання, рэалізацыя права грамадзян РБ на атрыманне адукацыі з улікам іх індывідуальных патрэб, здольнасцей і запытаў, напрамкаў прафесійнага самавыяўлення.

Умовы арганізацыі профільнага навучання:

1) гатоўнасць і зацікаўленасць усіх удзельнікаў адукацыйнага працэсу;

2) наяўнасць ва ўстанове адукацыі ўсіх неабходных кадравых, матэрыяльна-тэхнічных рэсурсаў;

3) рацыянальнае спалучэнне магчымасцей установы агульнай сярэдняй адукацыі з запытамі навучэнцаў і іх законных прадстаўнікоў.

Умовы залічэння вучняў у профільныя класы:

• адзнакі не ніжэйшыя за 7 балаў па профільных вучэбных прадметах,
  • сярэдні бал пасведчання аб агульнай базавай адукацыі – не ніжэйшы за 6.

Мадэлі фармавання 10-х профільных класаў

ва ўстанове агульнай сярэдняй адукацыі:

мадэль 1:аб'яднанне ў адным класе навучэнцаў, якія вывучаюць на павышаным узроўні аднолькавыя навучальныя прадметы;

мадэль 2:аб'яднанне ў адным класе навучэнцаў, якія вывучаюць на павышаным узроўні розныя навучальныя прадметы;

мадэль 3:аб'яднанне ў адным класе навучэнцаў, якія вывучаюць асобныя навучальныя прадметы на павышаным узроўні і вывучаюць усе навучальныя прадметы на базавым узроўні

Арганізацыя профільнага навучання ў школе:

• Адукацыйны працэс у класе ажыццяўляецца ў адпаведнасці з навучальным планам і праграмамі і рэгламентуецца раскладам заняткаў.
  • У навучальны план уводзяцца якія вывучаюцца ў залежнасці ад профіля класа на падвышаным узроўні прадметы.
  • Змест навучання вызначаецца вучэбнымі праграмамі, зацверджанымі Міністэрствам адукацыі РБ.
  • Напаўняльнасць класа не больш за 25 чалавек.
  • Розныя віды навучальных заняткаў спалучаюцца з індывідуальнай і самастойнай работай вучняў класа.
  • Па навучальных прадметах могуць арганізоўвацца факультатыўныя заняткі.
  • Залічэнне ў профільны клас афармляецца загадам дырэктара школы (заява, пасведчанне аб базавай адукацыі).
  • За вучнямі класа захоўваецца права пераходу ў агульнаадукацыйныя класы школы, а таксама паступленне ў іншыя ўстановы адукацыі.
  • Выпускныя экзамены праводзяцца ў парадку, устаноўленым Міністэрствам адукацыі для агульнаадукацыйных школ.
  • Выпускнікам выдаецца атэстат аб агульнай сярэдняй адукацыі ўстаноўленага ўзору (залаты або сярэбраны медаль, пахвальныя лісты).
  • Мінімальная колькасць навучэнцаў у профільных групах: не менш за 3 навучэнцы для ўстаноў адукацый агульнай сярэдняй адукацыі, размешчаных у сельскіх населеных пунктах; не менш за 5 вучняў, для ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі, размешчаных у гарадскіх населеных пунктах.

Аб арганізацыі профільнага навучання ў пытаннях і адказах