Некалькі парад бацькам дзяцей малодшага школьнага ўзросту - СШ 2 г.Каменца

Некалькі парад бацькам дзяцей малодшага школьнага ўзросту

Некалькі парад бацькам дзяцей малодшага ўзросту

Памятайце, што вы вельмі шмат значыць для вашага дзіцяці. Ён заўважае ўсё, што вы робіце, як кажаце і робіце. Ваш асабісты прыклад, своечасовае і дарэчы сказанае слова гуляюць вялікую ролю. Дапамажыце вашым дзецям разабрацца ў інфармацыі аб наркотыках і наркаманіі.

Падбярыце адпаведную літаратуру, азнаёмцеся з даступнай інфармацыяй і паспрабуйце давесці яе да прытомнасці дзіцяці ў нязмушанай гутарцы, пры праглядзе тэлеперадач або падчас сумеснага чытання газет, часопісаў, кніг.

Заўсёды старайцеся выслухаць дзіця, стымулюйце яго імкненне задаваць пытанні. Адказвайце на пытанні зацікаўлена, разважайце ўслых, не асцерагаючыся прызнаць сваіх сумневаў і нават неразуменні тых ці іншых момантаў. Вучыце дзяцей весці дыялог, бо менавіта ён дапаможа вам падтрымаць з імі кантакт на працягу ўсяго перыяда сталення. Зрабіце ваш дом адкрытым і ветлівым для сяброў вашых дзяцей. Удзельнічайце, калі гэта магчыма, у абмеркаванні пытанняў, якія іх цікавяць. Падтрымлівайце, а па магчымасці і ўдзельнічайце ў іх захапленнях (спорт, калекцыянаванне, творчасць і да т.п.). Гэта ўмацуе ваш аўтарытэт, дазволіць падтрымліваць з дзецьмі даверлівыя адносіны.

Абмяркоўвайце з дзецьмі розныя выпадкі і здарэнні, якія тычацца наркотыкаў. Прапануйце ім вырашыць, як бы яны паступілі ў той ці іншай сітуацыі.

Абмяркуйце магчымыя і найбольш правільныя варыянты паводзін. Вучыце дзяцей ацэньваць кожны свой учынак крытычна. Гэта дапаможа ім пераадолець бестурботнасць, якая можа штурхнуць іх на пошукі лёгкіх рашэнняў, у тым ліку з дапамогай наркотыкаў.