Як можна западозрыць, што дзіця пачало прымаць наркатычныя сродкі - СШ 2 г.Каменца

Як можна западозрыць, што дзіця пачало прымаць наркатычныя сродкі

Усе вашы падазрэнні ў адносінах да сына або дачок трэба выказваць тактоўна і рацыянальна. Вы абавязаны ўсё ўзважыць, судзіць усю сям'ю і толькі ў гэтым выпадку, калі ў характары вашага дзіцяці з'явіліся не адзін, а практычна ўсе прыкметы змененых паводзін, вы можаце расказаць гісторыю. Што гэта за сімптомы?

1. Яна (яна) часта пачала знікаць з хаты. Гэтыя знікненні проста зусім не матываваныя, альбо матываваныя дапамогай бессэнсоўных апраўданняў. Ваша спроба растлумачыць, што вы хвалюецеся, і спытаць пра гэта, дзе б ні знаходзіўся ваш дзіця, выклікае гнеў і ўспышкі раздражнення.

2. Ён (яна) стаў вельмі часта вяртацца. Гэты ложак стаў сваім вобразам. Маладога чалавека забіваюць па любой прычыне, не толькі з-за адсутнасці дома, але і з-за працы, у школе, інстытуце і гэтак далей. е. Версіі падману альбо абсалютна прымітыўныя і аднастайныя, альбо наадварот, занадта яркія і незразумелыя. Ваш дзіця перастаў марнаваць намаганні на тое, каб ложак была як праўда.

3. За адносна кароткі прамежак часу ў вашага сына (дачкі), практычна, цалкам змянілася кола сяброў. Калі вы здзівіцеся і спытаеце: «Куды знік ваш сябар Пеця, з якім вы раней не разлівалі ваду?» Ты або зусім не бачыш, або яны не прыходзяць у госці, а «бягуць на секунду» пра тое, што хадзіць ціха ля дзвярэй. Была вялікая колькасць «загадкавых» званкоў і тэлефонных размоў. Прычым, ваша дзіця, практычна, не спрабуе растлумачыць, хто яго патэлефанаваў, а ў тэкст тэлефонных размоў могуць прыйсці жаргонныя словы, якія вы можаце ўбачыць у дадатку ніжэй.

4. Ваш сын (дачка) цалкам перастаў цікавіцца сямейнымі праблемамі. Калі расказваеш, напрыклад, пра хваробу ці непрыемнасці кагосьці з блізкіх, ён робіць толькі тое, што чуе. Насамрэч ён думае пра нешта зусім чужое. Ён змяніўся, стаў больш халодны да цябе, скептычна ставіўся да «чужых».

5. Ён увогуле змяніўся. У асноўным на баку няма нічога матываванага раздражняльнасцю, выбухамі крыкаў і істэрыкай. Вы сталі заўважаць, што ў яго раптоўная і рэзкая змена настрою. Дзве хвіліны таму ён быў вясёлы і бадзёры, вельмі коратка размаўляў з кімсьці па тэлефоне - да вечара ўпаў у змрочнае становішча духу, размаўляў толькі паміж радкоў і надзвычай раздражнёны.

6. Яна (яна) страціла свае ранейшыя інтарэсы. Яна (яна) не чытае кніг, амаль не глядзіць фільмы. Вы часта заўважалі, што ён проста сядзіць з падручнікам, па сутнасці, нават не спрабуе рабіць урокі і рыхтавацца да экзаменаў.

7. У яго быў спячы рэжым. Ён можа спаць, не прачынаючыся, цэлымі днямі, і часам вы чуеце, як ён амаль кожную ноч ходзіць у сваім пакоі і спатыкаецца аб прадметы.

8. Вы страцілі грошы або рэчы ў сваім доме. Гэтыя непрыемныя падзеі на першым перапынку могуць адбывацца надзвычай рэдка. Аднак, хоць і ёсць рэдкія спробы «непрыкметна», што з крадзяжом сутыкаюцца, на практыцы ва ўсіх сем'ях нашых пацыентаў.

9. Вам здаецца, што ён (яна) вяртаецца дадому з прагулкай у стане алкагольнага ап'янення. Каардынацыя рухаў парушаная нязначна, зніклы, малады чалавек увогуле спрабуе схаваць вочы і хутка бегчы ў свой пакой.

Яшчэ раз хачу звярнуць вашу ўвагу на тое, што вышэйпералічаныя сімптомы могуць быць сімптомамі розных псіхалагічных цяжкасцяў падлеткавага і падлеткавага ўзросту. У некаторых выпадках яны могуць выклікаць псіхічныя захворванні. Пачынаць сур'ёзна задумвацца пра наркотыкі можна толькі ў тым выпадку, калі вы цвёрда перакананыя, што ў вашага дзіцяці ёсць прыкметы, у крайняй меры, восем з дзевяці, апісаных вышэй змяненняў у паводзінах.